Çorum Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sıklık tabiat parkına ala geyik salındı

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, ANAVATANI TÜRKİYE OLAN ALAGEYİKLERİN SAYISININ ARTIRILMASI AMACIYLA KORUMA, ÜRETİM VE SALIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. BU KAPSAMDA SAKARYA’DAN TEMİN EDİLEN 2 ADET ALAGEYİK SIKLIK TABİAT PARKI’NDA DOĞAYA SALINDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sıklık tabiat parkına ala geyik salındı
127 views
16 Eylül 2021 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, anavatanı Türkiye olan alageyiklerin sayısının artırılması amacıyla koruma, üretim ve salım çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Sakarya’dan temin edilen 2 adet alageyik Sıklık Tabiat Parkı’nda doğaya salındı.

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler ve orman müdürlüğü personelleri katıldı.

Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, dünada ala geyiğin merkezinin Türkiye olduğunu ve dünyaya Anadolu’ndan yayıldığını belirterek, “Ne yazık ki yıllar içerisinde hayvan popülasyonu azalmış bugün nadiren bulunuyor. Sakarya’dan temin edilen 2 adet alageyik Sıklık Tabiat Parkı’nda doğaya salındı. Bu alageyiklerin sayısını çoğaltırsak Anadolu’yu tekrar alageyiğin merkezi yapabiliriz. Bütün vatandaşlarımız gelsinler görsünler. Bunun yanında 15 tane yaban hayvanımız tabiat parkında bulunuyor. Burası aynı zamanda üretim çiftliği aynı zamanda” dedi.

Sıklık Tabiat Parkı’nda ayrı ayrı 2 adet fauna tanıtım alanı bulunduğunu hatırlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, “Söz konusu alanda kızılgeyik, karaca, dağ ceylanı, yaban keçisi, tavşan gibi yabani türler bulunmaktadır. Alana gelen ziyaretçilerin doğada çok zor görünen bu türleri, seyir kulelerinden izleyerek tanıma imkanı sunulmaktadır. Ayrıca her iki alanımızda da üretilen yaban hayvanları ilimizde popülasyonu tükenme noktasına gelmiş veya tamamen yok olmuş uygun habitatlara yerleştirilmektedir. Söz konusu fauna tanıtım alanları ilimiz ve çevre illerden yaralı olarak gelen, belirli bir süre gözetim altında tutularak rehabilite edilmesi gereken, yaban hayvanlarının tedavi imkanını sunulduğu önemli bir fonksiyonu yerine getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Tüm bu faaliyetlerin Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile Çorum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ortak çalışması ile yerine getirildiğini vurgulayan Gözler, alanda yetiştirilecek alageyiklerin Sıklık Tabiat Parkı Fauna Tanıtım Alanı’na önemli bir zenginlik katacağını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.